Komunikace, prezentační dovednosti, umění vyjednávat - to jsou příklady nabídky v oblasti tzv. měkkých dovedností (soft skills). Využíváme standardní prezenční semináře, on-line nástroje a koučování na pracovišti za pomoci zpětné vazby nadřízených a kolegů.
Leadeři jsou pro naši společnost klíčoví a na jejich rozvoj je kladen velký důraz. Nováčky ve vedoucích funkcích i zkušené manažery podporuje náš tým interních lektorů leadershipu, kteří jsou certifikováni společností DDI.
Kromě zákonných kurzů, které jsou předpokladem odborné způsobilosti zaměstnanců, umožňujeme prohlubování nebo rozšiřování kvalifikace. Spolupracujeme s předními odborníky v oblasti vzdělávání a naši nabídku neustále aktualizujeme.
Tenneco jakožto americká společnost podporuje rozvoj jazykových dovedností našich zaměstnanců, zejména formou skupinových či individuálních kurzů angličtiny. Dále nabízíme výuku němčiny, polštiny a češtiny pro cizince.
Ve společnosti Tenneco máme propracovaný systém hodnocení a rozvoje zaměstnanců.
Základem rozvojových aktivit je nastavení tzv. SMART cílů pro každý rok a jejich průběžné vyhodnocování.
Součástí je také nastavení Individuálního plánu rozvoje, který si definujete sami a můžete si tak zvolit oblasti, které jsou pro Vás aktuální.
Důležitým podkladem pro definici vzdělávacích potřeb a dalšího rozvoje je hodnocení výkonu.
Naším cílem je spravedlivé a motivační ohodnocení každého zaměstnance.
Díky našemu rozvojovému systému poznáme, že nastal čas Vás posunout dále ve Vaší kariéře.
Správní lidé na správných místech jsou pro nás prioritou. Proto pracujeme s potenciálem našich zaměstnanců
a při obsazování pozic se snažíme oslovit nejdříve stávající zaměstnance a vybavit je nástroji pro úspěšné zvládnutí jejich nové role.
Rozvoj kariéry je možný směrem k vedení zaměstnanců (na pozice team leadera, mistra, vedoucího útvaru)
nebo směrem k větší odbornosti a specializaci (pozice seřizovačů, technologů, vývojových inženýrů),
případně projektovým směrem (projektový či produktový manažer apod.).
Kariérní postup našich zaměstnanců navíc nekončí s hranicemi našeho státu, ale díky rozvětvené
globální struktuře nabízíme také možnost posunu na pozici v některé z našich zahraničních organizací.
Po absolvování Střední průmyslové školy v roce 2010 jsem nastoupil do Tenneco na pozici technik svářecích robotů. Během roku 2011 mi firma umožnila získat svářečské oprávnění a začal jsem se školit na pozici Seřizovače svařovacích robotů. Tuto pozici jsem vykonával do roku 2015. Díky svému přístupu k práci a chuti se neustále vzdělávat jsem byl přeřazen do nově vznikajícího oddělení Procesní technologie jako Programátor, kde se dodnes podílím s týmem procesní technologie na rozvoji společnosti. Pracuji na zavádění nových projektů do výroby a na přípravě vzorků pro zákazníka, školím výrobní seřizovače, spolupracuji s kolegy na nových standardech pro elektro, pneu a 3D. A v rámci profese také komunikuji s dodavateli strojů a toolingů.
Společnost Tenneco mne podpořila v absolvování ročního studia na Integrované střední škole technické – obor elektrikář, které jsem v roce 2018 dokončil. Tato nová dovednost mi umožní další rozvoj, který bude přínosem jak pro tým, tak pro celou firmu.
Brigádně jsem při škole pracoval v sortační firmě. Jako externista jsem se dostal do závodu Tenneco Ride Performance. Po ukončení VŠ jsem hledal práci, kde bych využil zkušenosti ze sortingu. Naskytla se volná pozice v závodě Clean Air na pozici Kontrolor jakosti. Vzhledem k tomu, že jsem chtěl poznat oblast kvality od samého počátku, byla pro mě tato pozice skvělým výchozím bodem pro další rozvoj. Po 7 měsících jsem získal místo Technika interní kvality a následně Inženýra zákaznické kvality.
V Tenneco se mi líbí styl výroby i možnost budovat dobré vztahy se zákazníky. Funguje zde podpora od ostatních oddělení. Výhodou je, že znám své kolegy, máme blízké vztahy a řešení věcí je rychlejší a efektivnější než ve velkých firmách, kde se lidé neznají. Výfuky jsou dynamický produkt, s každým modelem se trochu mění technologie.
Jsem vyučený zámečník. Do Tenneco jsem nastoupil v roce 2014, předtím jsem pracoval přes 20 let jako soukromník – měl jsem vlastní firmu. Bohužel se ale většina mých zakázek přesunula do Prahy a já jsem se začal poohlížet po práci ve svém okolí. Teď pracuji 6 kilometrů od domova, mám jistotu pravidelného příjmu a stabilního zázemí. V Tenneco mám za sebou řadu úspěchů a zlepšení. V době mého nástupu nebyly věci tak, jak jsou nyní a na to, co jsem zde dokázal, jsem hrdý. Člověk tady má možnost realizovat vlastní nápady a vidět za sebou výsledek svojí práce. Chodím do práce rád a nebojím se dělat věci navíc. Díky tomu jsem se stal důležitým členem týmu, na kterého se kolegové mohou spolehnout.
V Tenneco pracuje i můj syn Mirek. Vidím na něm, že jsme si v mnoha věcech podobní. Je cílevědomý, pracovitý a já se za práci, kterou zde odvádí, nemusím stydět. Neustále na sobě pracuje, rozvíjí se a díky tomu se z pozice zakladače na lince posunul na svářeče. A určitě to není konec.
Ještě při škole jsem tátovi pomáhal v jeho firmě a dobře se mi s ním spolupracovalo. Po vyučení v roce 2015 jsem na jeho doporučení nastoupil rovnou do Tenneco. Je to moje první zaměstnání.
Téměř 2 roky jsem pracoval ve výrobě na lince a to mi dalo možnost závod dobře poznat. Věděl jsem, že se chci ve své kariéře posunout a když jsem dostal možnost rozšířit si kvalifikaci a stát se svářečem, neváhal jsem. K úspěšnému zvládnutí zkoušek mi pomohli i kolegové. Pokud na sobě člověk pracuje, dostane šanci.
O práci se s tátou doma bavíme jen, když je nějaký problém, a nemáme stejnou směnu. Když potřebuji pomoct, jdu za ním. Mám práci kousek od domova, to mi vyhovuje. Do budoucna bych rád vedl tým.
Do společnosti Tenneco jsem nastoupila v únoru 2005 na pozici strojírenského dělníka na montážní linku. Po několika letech jsem postoupila na pozici Team Leader montážní linky. Nicméně zajímala mě i další fáze výroby, a proto jsem se z montážní části přesunula na část kompletační, kde jsem se nejprve naučila obsluhovat stroje. Po seznámení se s celým kompletačním procesem jsem získala pozici Team Leader právě na kompletačních linkách. Po zhruba 10 letech v závodě přišla nabídka od vedení závodu na pozici směnového mistra, což pro mě byla obrovská výzva. Velkou výhodou pro mě byla znalost celého procesu výroby tlumiče až po jeho finální úpravy a balení.
V současné době mám odpovědnost za téměř 60 zaměstnanců. Motivuje mě především výkon, zlepšování procesů a v neposlední řadě také spokojenost zaměstnanců.
V Tennecu jsem začínala před 15 lety na pozici Operátora výroby a díky tomu vím, že v naší firmě má každý možnost kariérně růst. Za 5 měsíců od nástupu jsem dostala nabídku pracovat jako Team Leader a brzy se na naší lince konal workshop na zvýšení efektivity výroby, do kterého jsem byla zapojena a který mi ukázal novou profesní oblast. A protože mne to bavilo a moje nadšení pro věc bylo vidět, dostala jsem šanci pracovat na nové pozici Lean koordinátora. Tehdejší pan ředitel a současně můj nadřízený byl do těchto aktivit opravdu nadšený a díky tomu jsem prošla řadou školení, která mi následně pomohla při vedení Lean workshopů, a tím k zlepšování výrobních procesů a logistických toků. Mohla jsem následně školit ostatní tak, aby povědomí o Lean aktivitách ve firmě vzrůstalo.
V roce 2008 jsem přijala nabídku pracovat ve výrobním sektoru jako vedoucí úseku výroby pístnic a vést tak téměř 80 zaměstnanců. Čerpala jsem ze svých zkušeností nabitých z workshopů zaměřených na různé procesy firmy tak, abychom jako tým mohli plnit dané cíle, řešit problémy v oblasti kvality, výkony strojů a produktivitu týmů. Na začátku roku 2011 jsem se vrátila zpět na pozici Lean koordinátor, s novou odpovědností v oblasti ergonomie a bezpečnosti pracovišť.
S dvouletou mateřskou přestávkou pracuji doposud na stejné pozici, která mezitím změnila název a stala se součástí nově postaveného týmu CI specialistů. Můžeme tak podporovat více oblastí najednou (a to nejen výrobních).
Těší mne, že i já jsem během těch mnoha let mohla navrhnout šikovné lidi z výrobních procesů na pozice, které pro ně znamenaly kariérní postup.